Blog

Dezynfekcja i sterylizacja w gabinecie kosmetycznym

Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że dezynfekcja i sterylizacja to rzecz niezbędna prowadząc gabinet kosmetyczny i wykonując zabiegi kosmetyczne. Dbamy nie tylko o zdrowie naszych klientek, ale również o swoje. Obie te metody utrzymywania czystości różnią się od siebie dość znacznie.

DEZYNFEKCJA

To postępowanie mające na celu zniszczenie wegetatywnych form drobnoustrojów chorobotwórczych, bakterii, prątków, grzybów i wirusów. Dezynfekcja nie zawsze niszczy formy przetrwalnikowe. Zdezynfekowany materiał nie zawsze musi być jałowy. Dezynfekcja dotyczy przedmiotów oraz powierzchni.

STERYLIZACJA

To proces technologiczny polegający na zniszczeniu wszystkich zarówno wegetatywnych, przetrwalnikowych jak i zarodnikowych form mikroorganizmów. Sterylizacja może być chemiczna, fizyczna lub mechaniczna.

Dlaczego tak ważne jest zachowanie higieny w gabinecie kosmetycznym?

Do zakażeń w gabinecie może dojść zarówno drogą bezpośrednią poprzez ręce personelu, jak i pośrednią poprzez zakażony sprzęt, zanieczyszczone nośniki (płyny, pokarm), drogą kropelkową i pokarmową. Podczas świadczenia usług może dojść do zakażenia:

 • grzybicą,
 • brodawkami,
 • opryszczką,
 • wirusowym zapaleniem wątroby typu B,
 • HIV,
 • wirusami grypy lub innymi wirusami oddechowymi,
 • gruźlicą czy trądzikiem.

Czysty i higieniczny gabinet to jeden z najważniejszych czynników, który przyciąga klientów.

Co pomoże nam w prosty sposób zwiększych higieniczność przeprowadzanych zabiegów?

Dziś wiele produktów jest jednorazowego użytku, co zwiększa komfort pracy kosmetyczki i bezpieczeństwo klienta.

Do standardowych produktów jednorazowych należą m.in.:

 • Rękawiczki jednorazowe,
 • Podkłady na łóżka,
 • Szlafroki,
 • Japonki,
 • Majtki,
 • Czepki,

Artykuły jednorazowe do gabinetu kosmetycznego

Jak przygotowujemy się do zabiegu?

Przed wykonaniem jakiegokolwiek zabiegu myjemy ręce w mydle antybakteryjnym. Do dłoni używamy preparatów do dezynfekcji, które??? .
Kolejnym krokiem do bezpieczeństwa to dezynfekcja i sterylizacja narzędzi.
Tu do wyboru jest wiele metod i preparatów przeznaczonych do tego celu jak gotowe środki do spryskania narzędzi po wykonanym zabiegu np. Viruton Foam lub kąpiel w wanience z dodatkiem chemicznych środków dezynfekujących np. Viruton Powder. Do skutecznych metod dezynfekcji należy sterylizator kulkowy, który dzięki wysokiej temperaturze niszczy drobnoustroje. Innym urządzeniem wykorzystywanym w dezynfekcji narzędzi jest myjka ultradźwiękowa. Ultradźwięki, to fale, które przenoszą środek myjący np. Viruton plus do najbardziej niedostępnych miejsc i dokładnie je myją. W efekcie tysiące mikropęcherzyków implodują dzięki falom dźwiękowym i zmieniają ciśnienie przez co oddzielają cząsteczki brudu od powierzchni przedmiotu.

Urządzenia do dezynfekcji i sterylizacji

Najbardziej skuteczną i zalecaną metodą w utrzymaniu higieny narzędzi jest jednak ich sterylizacja w autoklawie.
W autoklawie przy pomocy destylowanej wody zostaje utworzona para wodna, która osiąga temperaturę do 134 stopni Celsjusza. Właściwe ciśnienie oraz odpowiedni czas sterylizacji, daje pełną gwarancję osiągnięcia maksymalnego poziomu czystości mikrobiologicznej sterylizowanych przedmiotów oraz utrzymują kontrolę nad procesem sterylizacyjnym. Narzędzia jak pęseta, cążki, pilniki należy dezynfekować właśnie w autoklawie, gdyż jest to najpewniejsza metoda zniszczenia wszystkich drobnoustrojów. Klienci są dziś bardziej świadomi i wymagają od wykonanej usługi bezpieczeństwa, że nie zarazimy ich HIV czy HCV.
Sterylny gabinet to pewność i bezpieczeństwo oraz gwarancja jakości usług. Następnym etapem odkażania gabinetu jest dezynfekcja pomieszczenia i powierzchni. Zadbaj o prawidłową dezynfekcję po każdym kliencie, dzięki czemu nie narażamy następnego klienta na kontakt z chorobotwórczymi drobnoustrojami! Należy stosować preparaty gotowe do użycia o szerokim spektrum działania jak preparaty w sprayu lub chusteczki nasączone roztworem preparatu dezynfekcyjnego.