Blog

Gabinet podologiczny

W ostatnim czasie na rynku kosmetycznym bardzo prężnie rozwija się dział podologii. W Polsce nie jest jeszcze mocno rozpowszechniony, ale coraz bardziej zaczyna być doceniany. Podologia jest dziedziną medycyny zajmującą się diagnozą i leczeniem chorób stóp oraz profilaktyką. Obecnie coraz więcej osób skarży się na problemy dotyczące stóp: pojawiające się odciski, modzele, wrastające paznokcie, problemy z pielęgnacją stopy cukrzycowej.

Wady postawy, zła dieta, brak aktywności ruchowej i nieodpowiednie obuwie w znacznym stopniu przyczyniają się do powstawania różnych defektów. Pomocy należy szukać u wykwalifikowanych kosmetyczek i podologów. Osoby zajmujące się wykonywaniem zabiegów powinny posiadać wiedzę z zakresu diabetologii, dermatologii, technik zaopatrzenia ortopedycznego. Rozwój podologii wymaga na producentach sprzętów opracowywanie nowoczesnych technologii niezbędnych w zabiegach pedicure. Nowoczesne rozwiązania dotyczą przede wszystkim aparatury, ale również kompleksowego zaopatrzenia i wyposażenia gabinetów podologicznych.

Wyposażając gabinet podologiczny należy zwrócić szczególną uwagę zarówno na sprzęt podologiczny jak i wyposażenie dodatkowe. Wielkość i ilość niezbędnych pomieszczeń również odgrywa dużą rolę. Nie można również zapominać o wymogach sanitarnych i zaopatrzenia gabinetu w odpowiednią do tego celu aparaturę.

Rozpoczynając wyposażanie gabinetu podologicznego należy zwrócić szczególną uwagę na:

– fotel podologiczny – to niezbędna część każdego gabinetu. Najlepszy fotel dla pacjenta powinien posiadać następujące cechy:

– stabilność – im fotel waży więcej tym jest stabilniejszy, poza wagą ważną cechą będzie konstrukcja podstawy pozwalająca na bezpieczne użytkowanie

– udźwig – im większa masa udźwigu tym lepiej. Oznacza to, że na fotelu bezpiecznie można posadzić nawet otyłą osobę. Optymalna ilość kilogramów udźwigu to powyżej 150kg.

– zakres wysokości siedziska – jest to ważna funkcja każdego fotela podologicznego, im niżej fotel można opuścić tym łatwiej posadzić na nim osobę ograniczoną ruchowo lub o niskim wzroście

– regulacja podnóżków – regulacja podnóżków góra/dół pozwala dobrać najdogodniejszą pozycję w czasie zabiegu, a regulacja na boki ułatwia wykonanie kąpieli stóp oraz daje możliwość posadzenia pacjenta od przodu fotela,

– regulacja oparcia – pozwala na uzyskanie najbardziej dogodnej dla pacjenta i podologa pozycji zabiegowej, ważne aby oparcie rozkładało się do pozycji leżącej, a także posiadało funkcję kołyski

Kolejnym niezbędnym elementem wyposażenia gabinetu podologicznego jest sprzęt odpowiedniej klasy i jakości:

– frezarka z pochłaniaczem pyłu – jest to frezarka kosmetyczna wyposażona w specjalny pochłaniacz pyłu, dzięki któremu unikniemy nadmiernego zapylenia pomieszczenia oraz wdychania powstającego podczas zabiegu opiłków. Niezwykle ważne w tym wypadku jest pochodzenie sprzętu. Dobrej jakości frezarka z pochłaniaczem pyłu powinna pochodzić od doświadczonego w tym zakresie producenta. Takie frezarki produkuje niemiecka firma NSKWT, która stworzyła swój sprzęt w oparciu o nowoczesne technologie wykorzystywane do produkcji sprzętów stomatologicznych. Frezarka z pochłaniaczem pyłu powinna charakteryzować się niskim poziomem hałasu, możliwością regulacji siły zasysania pyłu, łatwą obsługą, zakresem obrotów frezu do 40tyś. obr./min. Ponadto rękojeść powinna być lekka, ergonomiczna i łatwa w czyszczeniu.

– frezarka z płaszczem wodnym – jest to frezarka kosmetyczna, która obok frezarki z pochłaniaczem powinna znaleźć się obowiązkowo w profesjonalnym gabinecie podologicznym. Dzięki zastosowaniu płaszcza wodnego w czasie zabiegu pył wiązany jest przez cząsteczki wody i nie zostaje rozproszony po pomieszczeniu. Frezarka do pedicure z zastosowaniem natrysku stworzona przez firmę NSKWT posiada możliwość zastosowania wymiennych rękojeści dostosowanych do indywidualnych wymogów podologa. Zastosowanie oświetlenia led oraz możliwość sterylizacji w autoklawie pozwalają na wykonywanie zabiegów z zachowaniem najwyższej higieny. Ponadto możliwość zastosowania do zabiegów specjalnych płynów dezynfekuje miejsce zabiegowe i dodatkowo je schładza dając pełen komfort w czasie wykonywania pedicure.

Frezarka kosmetyczna stosowana w gabinecie podologicznym powinna być sprzętem najwyższej jakości, bezpieczną, łatwą w utrzymaniu higieny oraz pozwalającą na wykonywanie trudnych i długich zabiegów.

Najbardziej zaawansowanym sprzętem do podologii są Unity Podologiczne. Jest to kompleksowe rozwiązanie stworzone na wzór gabinetu stomatologicznego. Unity podologiczne wyposażone są w rękojeści z pochłaniaczem pyłu, w rękojeści z natryskiem, turbinę oraz osobną głowicę pozwalającą na przemywanie lub przedmuchanie powietrzem miejsca zabiegowego. Całość zamontowana na specjalnych szafkach do przechowywania narzędzi i niezbędnych akcesoriów zabiegowych. Ponadto wyposażone są w specjalistyczne lampy do oświetlania pola zabiegowego znacznie ułatwiającego wykonanie precyzyjnego zabiegu.

Kolejnym niezbędnym wyposażeniem gabinetu podologicznego jest sprzęt do dezynfekcji i sterylizacji narzędzi. Profesjonalny gabinet powinien być wyposażony w autoklaw do sterylizacji narzędzi. Dlatego przy wyborze frezarek do gabinetu należy zwrócić uwagę czy głowice mają możliwość sterylizacji w autoklawie. Jest to niezwykle istotne gdyż tylko taki rodzaj sterylizacji daje nam pewność czystości mikrobiologicznej użytych do zabiegu narzędzi. Aby narzędzia po sterylizacji nie straciły swojej sterylności należy procedurę przeprowadzać w specjalnych rękawach lub torebkach sterylizacyjnych.

Każdy gabinet podologiczny powinien posiadać kilka zestawów narzędzi pozwalających wykonanie kilku zabiegów w ciągu dnia. W zestawie takim powinny znaleźć się cęgi do paznokci, cążki do skórek, nośniki do jednorazowych nakładek ścierających, frezy diamentowe do frezarek ze sprayem oraz frezy do frezarek standardowych, frezy do wałów paznokciowych, frezy do polerowania płytki paznokcia. Ponadto każdy zestaw powinien zawierać cęgi boczne, nożyczki opatrunkowe, dłutko oraz jednorazowe materiały jałowe do opatrunków.

W wyposażaniu gabinetu podologicznego zawsze pomaga hurtownia kosmetyczna. Przy wyborze sprzętu czy mebli do gabinetu nie należy kierować się ceną, ale przede wszystkim jakością i parametrami technicznymi. Warto zwrócić uwagę na to, czy frezarka z pochłaniaczem pyłu i płaszczem wodnym nie pochodzi od nieznanego producenta, czy spełnia wymagania sanitarne np. posiada głowice, które można sterylizować w autoklawie. Jest to ważne jeśli chcemy stworzyć miejsce profesjonalne, spełniające najwyższe wymogi zarówno higieniczne jak i samych klientów.